You are here

патриарх

Кирил Александрийски

Александрийски църковен деец, писател и отец на църквата. Племенник на патриарха на Александрия Теофил. Получава добро образование вероятно в Александрия, а по-късно в Йерусалим. От 18 октомври 412 г. наследява чичо си на патриаршеския престол. Активно се включва в борбата с езичници, юдеи и новианци. Изправя се срещу несторианската ерес. Паметта му се отбелязва на 9 юни и 18 януари.

Фотий

Византийски патриарх и богослов. Произхожда от аристократичен род: баща му Сергий е спатарий, брат на патриарх Тарасий (784–806). Известно е, че получава високо образование. През 838 г. е включен в посолството до арабския халиф Мутасим (833–842). Назначен е за протасикрит, началник на императорската канцелария и  протаспатарий.  След свалянето на патриарх Игнатий (847–858, 867–877) е през 857 г. издигнат на патриаршеския престол, без да са спазени изискванията на канона (857–867).

Йоан ІІІ Схоластик

Византийски канонист. Роден в Сиримий, близо до Антиохия, баща му е клирик. Изучава право в Антиохия и става юрист (схоластик). Между 548 и 550 г. е ръкоположен за презвитер в Антиохия. Като апокрисиарий (постоянен представител) е изпратен от антиохийския патриарх в Константинопол. Поставен е начело на патриаршеската катедра (565–577 г.) на мястото на патриарх Евтихий. На 15 ноември 565 г. коронясва Юстин ІІ. Умира в Константинопол. В гръцките календари паметта му се отбелязва на 21 февруари.

Герман

Византийски книжовник и църковен деец. Роден в Константинопол. Произхожда от аристократично семейство. Баща му е екзекутиран 668 г. заради участие в заговор, а самият той е скопен. Първоначално е клирик в храма св. София в Константинопол, а около 705 г. е ръкоположен за епископ на Кизик. През 715 г. става патриарх на Константинопол. В стремежа си към единство на Църквата отправя послание до арменската църква, запазено на арменски език. Като привърженик на иконопочитанието се противопоставя на опитите на император Лъв ІІІ да наложи иконоборчеството. Затова е принуден от императора 730 г.