You are here

Козма Маюмски

края на 7 в. - ок.751

бълг.: 
Козма Йерусалимски
Козма Агиополит
Козма Мелод
рус.: 
Косма Маюмский
Козьма Иерусалимский
стб.: 
Косма
грц.: 
Κοσμάς ὁ Ποιητής
Κοσμάς ὁ Αγιοπολίτης
Κοσμάς ἐκ Μαϊουμά
Κοσμάς ὁ Μελωδός
лат.: 
Cosmas episcopus Maiumae
Cosmas Hierosolymitanus
англ.: 
Cosmas of Maiuma
Cosmas Hagiopolites
Cosmas of Jerusalem
Cosmas the Melodist
Cosmas the Poet
нем.: 
Kosmas von Maiuma
Kosmas von Jerusalem

Details

Text

Византийски епископ и химнограф. Роден в бедно семейство, след като станал сирак, е осиновен и отгледан от бащата на Йоан Дамаскин Сергий Мансур. Двамата с Йоан Дамаскин са обучавани от йеромонаха Козма Сицилийски. Заедно и постъпват в манастира „Св. Сава Освещени” до Йерусалим. През 734/735 г. или 743 г. е издигнат до епископската катедра на Маюма край Газа. Последовател е на иконопочитанието. Паметта му се отбелязва на 12 октомври.

Козма Маюмски е автор на многобройни поетични произведения. Особено ценни са неговите канони за Великата (Страстната) седмица, включени в Триода: трипеснец за Великия понеделник, двупеснец за Великия вторник, трипеснец за Великата сряда, пълен канон за Великия четвъртък, трипеснец за Великия петък и четирипеснец за Великата събота. Написал е и четирипеснец за Лазаровата събота и канони за Господските и Богородичните празници: Рождество Христово, Богоявление, Сретение Господне, Цветница, Петдесетница, Преображение и Въздвижение (Кръстовден). Създател е и на канони за Успение Богородично и за Григорий Богослов. Автор е на схолии върху произведения на Григорий Богослов. Създал е много самогласни стихири и стихири за дните на Великата седмица. Има заслуга за оформянето на Октоиха.

Поетичните му произведения са преведени на старобългарски още в най-ранния период чрез превода на Празничния миней и служебните минеи.

Literature
Publications
Author: 
Гергана Николова, Иван И. Илиев