You are here

екзегет

Исихий Йерусалимски

Йерусалимски презвитер, екзегет. Малко е известно за живота му. Изучава богословие в Константинопол при Григорий Богослов. Връща се в Палестина и се установява в манастир около Йерусалим. Около 412 г. е ръкоположен за презвитер. През 428/429 г. участва заедно с патриарха на Йерусалим Ювенал в освещаването на църквата на манастира на Евтимий.

Произведенията му са екзегетични и проповедски:

Тълкувания на Стария завет:

„Коментар на книгата Левит“, Commentarius in Leviticum (CPG 6550), запазена на латински;

 Коментари на псалмите:

Йоан Златоуст

Раннохристиянски Отец на църквата, патриарх на Констнтинопол. Един от тримата „светители“ – „вселенски учители“, наравно с Василий Велики и Григорий Богослов. Получава високо образование при оратора Либаний и Диодор от Тарс. През 369 г. е покръстен от антиохийския епископ Мелетий. След няколко години се отдава на монашески живот, прекарва 2 години в пещерите близо до Антиохия, но заради влошено здраве е принуден да се завърне в града.

Евагрий Понтийски

Раннохристиянски монах и аскет. Роден е в понтийския град Иверия в семейството на хорепископ. Получава образованието си в Неокесария, където започва църковният му живот под опеката на Василий Велики. Ок. 380 г. се мести в Константинопол, където е високо уважаван от църквата, но и едновременно с това подложен на редица плътски изкушения и затова заминава за Йерусалим. Там става монах през 383 г. и води отшелнически живот до своята смърт.

Произведенията му са групирани по следния начин:

Йоан Дамаскин

Сирийски теолог, химнограф, отец на църквата. Предците му са заемали висши постове в данъчната администрация в Дамаск. Твърде малко е известно за неговата биография. Известно е, че получава добро образование заедно с Козма Маюмски. Вероятно той, също както дядо си и баща си, се е издигнал до висок пост в администрацията по време на управлението на Омейядите – главен логотет. Оттегля се в манастир в Палестина. Предполага се, че е ръкоположен за свещеник.

Василий Велики

Раннохристиянски книжовник и църковен деец. Роден в Кесария Кападокийска или Неокесария в провинция Понт-Цезареа. Василий Велики произхожда от знатно и заможно християнско семейство. Двама от братята му Григорий Нисийски и Петър Севастийски са издигнати до епископски сан. Баща му малко преди смъртта е ръкоположен за свещеник. Скоро след това майка му Емилия се присъединява към сестра му Макрина Младата, която е посветила на аскетичен живот. Първоначалното си образование получава в Неоцезареа от баща си Василий.

Атанасий Александрийски

Раннохристиянски богослов и писател. Роден между 295 и 298 г. в Александрия. Основни извори за живота му са неговите произведения. Има оскъдни сведения за ранните му години. Получава добро образоване, което личи от използваните от него цитати от Омир и Платон, алюзиите с Аристотел и антични образци като модел за съчиненията му. Шест години е четец преди да получи дяконски сан. Св. Александър, архиепископ на Александрия, го ръкополага за дякон 319 г.

Иполит Римски

Раннохристиянски писател, екзегет. Роден най-вероятно в източните провинции на Римската империя, за което свидетелстват както неговата класическа образованост, така и елинистичното му възпитание. Смята се, че е бил епископ в гр. Портус Романус (Остия). Автор е на множество и различни по своя характер произведения, голяма част от които са запазени фрагментарно или са известни само по отделни заглавия.