You are here

монашеска литература

Симеон Нови Богослов

Symeon the New Theologian was a Byzantine mystic who lived between 949 and 1022, later canonized by the Eastern Orthodox Church. At 14 he entered the Monastery of Studios, under the spiritual guidance of Symeon the Studite, a holy fool and author of some Ascetic Capita. Later, he moved to the Monastery of St. Mamas and became its hegumen in 980. After some controversies about his teachings, culminating in the confrontation with Stephen the Synkellos, Symeon is sent back to St. Mamas in 1005 and exiled to the Monastery of St. Marina till the end of his life.

Нил Синайски

Светец, отшелник, автор на аскетически съчинения. Произхожда от знатно семейство. Роден е в Константинопол, където получава много добро образование и по-късно става префект на града. Слушател и ученик на Йоан Златоуст и е проповядвал в Антиохия. Женен е, с две деца. Поради нежелание да води светски живот в столицата на Византия се отправя на отшелническо странстване из Синайската пустиня със семейството си. Живял крайно асктетично и посветил дните си на молитви и писане на нравоучителни творби.

Йоан Лествичник

Християнски богослов, византийски философ, монах и игумен на Синайския манастир. Не е известно къде  и кога точно е роден, но по косвени данни и свидетелства на негови съвременници вероятно е роден в Константинопол. Според житието му на 16-годишна възраст се подстригва за монах и се заселва в подножието на планината Синай. Чества се на 30 март и в Четвъртата неделя на Великия пост.

Максим Изповедник

Византийски подвижник и книжовник, борец за Православие. Роден  в семейството на константинополски аристократ. Получава отлично образование, включващо граматика, риторика и философия. Известно е, че служи като пръв секретар  при император Ираклий (575 - 11 февруари 641), днес поставяно под съмнение. Заради опитите на правителството да се наложи монотелитството, Максим се оттегля от Константинопол и се подстригва за монах. В началото живее в манастир в Мала Азия, но го напуска и него, за да се приеме участие в борбата с ереста.

Григорий Богослов

Християнски светец, философ. Един от кападокийските Отци на църквата, заедно с Василий Велики и Григорий Нисийски. Григорий Богослов произлиза от влиятелно аристократично семейство. Първоначалното си обучение Григорий Богослов получава в Назианз, впоследствие посещава школите в Кесария Кападокийска, където се среща с Василий Велики, и Кесария Палестинска, пътува и до Александрия. От 348 г. прекарва осем години в Атина, където се занимава с философия и реторика.

Исак Сирин

Сирийски несториански писател, аскет. Сведенията за живота и дейността му са оскъдни. Известно е, че е роден в Ниневия. Млад постъпва в манастира Мар Матей заедно с брат си. По-късно се оттегля в пустинята и води строг аскетичен живот. Многократно е молен от брат си да се върне в Нинения, както от жителите на града, които го канели за епископ, но той не отсъпвал от аскетичния си живот. Починал сляп от строгата си аскеза.

Евагрий Понтийски

Раннохристиянски монах и аскет. Роден е в понтийския град Иверия в семейството на хорепископ. Получава образованието си в Неокесария, където започва църковният му живот под опеката на Василий Велики. Ок. 380 г. се мести в Константинопол, където е високо уважаван от църквата, но и едновременно с това подложен на редица плътски изкушения и затова заминава за Йерусалим. Там става монах през 383 г. и води отшелнически живот до своята смърт.

Произведенията му са групирани по следния начин:

Йоан Дамаскин

Сирийски теолог, химнограф, отец на църквата. Предците му са заемали висши постове в данъчната администрация в Дамаск. Твърде малко е известно за неговата биография. Известно е, че получава добро образование заедно с Козма Маюмски. Вероятно той, също както дядо си и баща си, се е издигнал до висок пост в администрацията по време на управлението на Омейядите – главен логотет. Оттегля се в манастир в Палестина. Предполага се, че е ръкоположен за свещеник.

Василий Велики

Раннохристиянски книжовник и църковен деец. Роден в Кесария Кападокийска или Неокесария в провинция Понт-Цезареа. Василий Велики произхожда от знатно и заможно християнско семейство. Двама от братята му Григорий Нисийски и Петър Севастийски са издигнати до епископски сан. Баща му малко преди смъртта е ръкоположен за свещеник. Скоро след това майка му Емилия се присъединява към сестра му Макрина Младата, която е посветила на аскетичен живот. Първоначалното си образование получава в Неоцезареа от баща си Василий.